Elbácki darcovia krviElbácki darcovia krvi

Darcovia životodarnej tekutiny

26. apríl 2018 bol pre mnohých obyčajným štvrtkom. Pre niekoľkých vyvolených však znamenal deň, keď sa prvýkrát rozhodli nechať si „pustiť žilou“. Už od ôsmej hodiny rannej sa tu nahrnuli potencionálni darcovia krvi. Zažili adrenalín krvných testov a krátkeho lekárskeho vyšetrenia, aby zistili, či môžu alebo nie. Napokon z dvadsiatich šiestich záujemcov mohli darovať tú svoju životodarnú tekutinu trinásti. Aj to je však úspech. Podľa pracovníčky NTS v Prešove totiž po dlhej zime a náročnom období stále víri vzduchom množstvo vírusov a zákerných baktérií, ktoré číhajú na našu imunitu. Darcovia síce toho nedostali veľa, odniesli si iba kávu v žalúdku, keksík, minerálku, croissant a stravný lístok, ale nepochybne ich potešila ospravedlnená absencia v deň vyučovania a samozrejme, dobrý pocit, že niekto bude ich krv potrebovať.

A tým, ktorí mali nízku hladinu hemoglobínu, odporúčam pridať do stravy napríklad špenát, ovsené vločky, cviklu, paradajkový pretlak, šošovicu, fazuľu, vajíčka, ale aj červené mäso, vnútornosti či morské plody. Aby sa však železo mohlo účinne vstrebávať v našich črevách, potrebujeme aj dostatok vitamínu C, ktorého naozaj nikdy nie je dosť.

Všetkým darcom úprimne ďakujem a verím, že ďalšieho mobilného odberu sa zúčastní ešte viac nových aj skúsenejších darcov. Nikdy totiž neviete, kedy budete potrebovať vzácnu tekutinu práve vy.

Fotogaléria

PhDr. Miloslava Olearník Štefanová


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *