Čo mi dala naša škola


Jerguš Demčák v zápale hryAhojte!

Moje meno je Jerguš Demčák, som tohtoročným absolventom Súkromnej strednej športovej školy ELBA v Prešove (šk. rok 2018/2019).

Rád by som sa s vami podelil o moje skúsenosti a poznatky, ktoré som nadobudol počas stredoškolského štúdia. Stredná škola je jedným z najlepších období v živote mladého človeka, áno, teraz to už môžem hrdo vyhlásiť.

Prečo študovať na športovej škole?

V podstate celý môj život sa točí okolo športu. Preto som sa už pri výbere strednej školy orientoval presne týmto smerom. Už 10 rokov sa venujem volejbalu, takže celé 4 roky môjho štúdia boli akýmsi stereotypom. Tréning, škola, tréning, zápas a znova od začiatku…

Práve naša škola mi dávala priestor na to, aby som sa mohol rozvíjať vo svojom športe, ale zároveň, keďže v škole ide predovšetkým o to, aby sme sa aj niečo naučili, vštepovala mi vedomosti vo všetkých oblastiach. Mal som možnosť zúčastňovať sa školských olympiád a súťaží nielen v športe, ale aj v slovenskom a anglickom jazyku. Moja škola ma naučila, že je dôležité byť nezlomný a že ak chce človek v živote čo najviac, nemôže sa vzdávať.

Jerguš DemčákPrečo je dobré učiť sa cudzie jazyky?

Počas môjho štúdia som mal možnosť navštíviť, myslím si, že vzhľadom na môj vek, pomerne veľa cudzích krajín. Či už v rámci športu, alebo v osobnom živote.

Navštívil som našich „susedov“ z Čiech, Maďarska, Poľska či Ukrajiny a cestoval som aj do krajín, ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Luxembursko, Belgicko, Chorvátsko, Turecko, či Cyprus. Na športových sústredeniach či súťažiach som stretával rovesníkov a ľudí naozaj zo všetkých kútov sveta. Naučil som sa veľa o rôznych národoch, kultúrach, ale čo je hlavné, zároveň som sa zdokonaľoval v cudzích jazykoch, predovšetkým v angličtine.

Bez ovládania cudzieho jazyka by som sa len ťažko orientoval a dokázal fungovať mimo domova. Cudzie jazyky ľuďom otvárajú brány do miest, ktoré možno nepoznajú alebo ich nikdy nenavštívili. Veľa sa pomocou nich môžeme naučiť, spoznať nových ľudí a nájsť si kamarátov z celého sveta.

Rovnako dôležité sú aj do budúcnosti, mnoho dnešných profesií je orientovaných na poznanie cudzích jazykov alebo prácu s nimi. Takže aby som to zhrnul určite je dobré vedieť okrem svojho materinského jazyka aj tie cudzie, ktoré nám môžu veľmi uľahčiť či spríjemniť život.

Jerguš DemčákAko som sa zdokonaľoval či učil cudzí jazyk?

Keďže som športovec, je jasné, že nie som fanúšikom dlhého vysedávania nad knihami či neustáleho učenia sa.

Pre mňa bol najlepším učiteľom cudzieho jazyka práve pobyt v zahraničí. Pretože tam je človek odkázaný naozaj len na ten cudzí jazyk a musí sa vedieť vynájsť. Dôležité je hlavne nebáť sa komunikovať. Ani ja nie som dokonalý v rozprávaní a najväčším problémom bol práve strach z toho, či nepoviem niečo zlé alebo či to poviem správne gramaticky. Naučil som sa však, že v bežnom živote naozaj nejde len o gramatiku, ale hlavne o to rozprávať, nikto vás nebude odsudzovať, keď poviete zopár slov možno viet nie úplne správne, práve naopak ľudia sú potešení, keď vidia vašu snahu.

Ďalším veľkým učiteľom boli pre mňa filmy a rôzne televízne programy. Som veľkým fanúšikom histórie, a preto často pozerám veľa zaujímavých dokumentárnych filmov práve z histórie, najlepšie v anglickom jazyku. Veľa vecí sa na vás „nalepí“ a ani si to nemusíte uvedomovať.

A čo moja budúcnosť?

Momentálne zažívam jedno z najťažších období, pretože je predo mnou ťažké rozhodnutie, na akú vysokú školu alebo do akého mesta ísť študovať. Rozhodujem sa medzi fyzioterapiou a učiteľstvom telesnej výchovy a histórie v Bratislave alebo v Prešove. Ďalším náročným rozhodnutím pre mňa je moje pôsobenie vo volejbale. Ostať hrať v Prešove alebo ísť do sveta? To sa ešte uvidí, to rozhodovanie je naozaj ťažké…

Na záver by som vám chcel zaželať veľa šťastia a hlavne úspechov. A pamätajte si, že základom úspechu je NEVZDÁVAŤ SA!!!