Exkurzia v Steel Parku Košice



Exkurzia v Steel Parku Košice

Zábavné technické centrum a kreatívna fabrika

Dňa 11. 10. 2019 sa prváci  (I.A, I.C a Kvinta) zobudili  do krásneho jesenného rána. Na vlakovej stanici v Prešove nastúpili plní očakávania, čo uvidia v Steel Parku v Košiciach. Dobrú náladu mali aj vďaka vedúcim – pani učiteľke Pramugovej a pani učiteľke Leshko.

Každá návšteva Steel Parku poznačí novým zážitkom nielen malých, ale aj veľkých. A čo videli? Veľa zaujímavých vecí a javov z oblasti fyziky, optiky, geológie, magnetizmu, hutníctva, biometriky, strojárenstva a ďalších odvetví. Na exkurzii sa žiaci mohli zahrať s vedeckými hračkami, hlavolamami, či rôznymi inými rébusmi. Všetkým návštevníkom boli k dispozícii sprievodcovia, na ktorých sa mohli obrátiť so zvedavými otázkami a ktorí poradili alebo predviedli, ako ovládať technické prístroje a zariadenia. To, čo je vysoká pec už počuli, ale že predstavuje základné zariadenie v hutníckom priemysle, ktorého účelom je premena – oddelenie železa z vyťaženej horniny, videli v krátkom filme. Videli zlisovanú karosériu automobilu, ktorá je jedným z druhov oceľového šrotu používaného pri výrobe ocele. Zaujímavý bol aj lis na plechovky, kde s využitím vlastnej sily mohli zmenšiť objem prázdnej plechovky na minimum a prispieť tak k zníženiu zaťaženia životného prostredia.

Na vlastné oči zistili, čo je magnetická levitácia. Využíva sa napr. v doprave – je to najmodernejší, najrýchlejší druh koľajovej dopravy s najdrahšou traťou, ale s najlacnejšou prevádzkou. Najnavštevovanejším stanovišťom bol geologický vrták, ktorým sa deti virtuálne prevŕtali do stredu zeme. Zahrali sa na zememeračov v interaktívnom pieskovisku, vyskúšali si ovládanie elektromagnetického žeriavu. Okrem toho bola zaujímavá magnetická lezecká lávka. Touto šikmou plošinou sa mohli prechádzať v magnetických topánkach. Vertikálnym šplhadlom sa mohli dostať na prvé poschodie len pomocou vlastnej sily a fyziky.

Novinkou bol aj nový NAO, NAO II. Šedý. Do Steelparkovej rodiny prišiel ako bratranec NAA I. Modrého. Výzorom sú síce rovnakí, no odlišujú sa tým, čo dokážu. Zatiaľ čo s NAOM I. Modrým si mohli žiaci zahrať jednoduchú hru, ktorá preverila jeho oči a ich znalosti z oblasti robotiky, NAO II. Šedý im predviedol svoje pohybové schopnosti prostredníctvom tanca, či bojového umenia. Okrem toho vie tiež prejaviť svoje emócie, pozdraviť sa, či podať ruku. A ešte veľa múdreho.

Poznatky, ktoré žiaci na exkurzii získali, využijú na hodinách fyziky, chémie a matematiky.

Fotogaléria

Mgr. Jarmila Pramugová


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *