Betliar a Domica – zaujímavá exkurziaBetliar a Domica – zaujímavá exkurzia

Tip na letný výlet – kaštieľ Betliar a Domica

Aj tento rok pre nás pani učiteľka PaedDr. Marcela Mrázová pripravila zaujímavú exkurziu. 29. mája 2019 sme sa hneď ráno vybrali do malej obce Betliar, kde sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí z histórie tohto nádherného kaštieľa. Prekvapilo nás, koľko bohatstva v sebe ukrýva. Celý kaštieľ nám pripadal ako spleť rôznorodých izieb a pripomínal bludisko.

Expozícia kaštieľa sa zameriava na históriu rodu Andrássyovcov a ich betliarske majetky. Pani sprievodkyňa nám povedala viaceré zaujímavosti zo zámorských ciest tohto rodu – napríklad to, že vždy cestovali dlhé mesiace a často si so sebou prinášali bohaté suveníry z rôznych kútov sveta. Najpozoruhodnejším „suvenírom“ bola zrejme hlava slona, preparovaný krokodíl či egyptské múmie. Všetky exponáty sme si mohli po31zrieť v rámci hodinovej prehliadky mnohých častí kaštieľa.

Náš výlet sa týmto však ešte nekončil. Pred upršaným počasím sme sa mohli ukryť do Domice. Jaskyňa nám odhalila nádherné podzemné kráľovstvo so svojimi slatagmitmi a stalaktitmi, o ktorých sme vedeli už z hodín geografie. V jaskyni sme sa našťastie nestretli so žiadnymi živými tvormi. Netopiere sa tam totiž zdržiavajú najmä v jeseni, ako sme sa dozvedeli od našej pani učiteľky biológie, pani Mgr. Sabolíkovej. Zaujímavosťou tejto jaskyne je „občasná“ riečka Styx. Hladina vody nebola v tomto čase priaznivá, preto sme sa nemohli vydať na záhadnú plavbu do tmavých zákutí jaskyne. Možno to vyskúšame nabudúce.

Dúfam, že sme vám týmto článkom dali tip na letný výlet.

Fotogaléria


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *