Európska noc výskumníkovEurópska noc výskumníkov

Najväčší festival vedy

Tento rok sme sa so žiakmi sekundy, tercie a kvarty rozhodli navštíviť 13. ročník najväčšieho festivalu vedy Európska noc výskumníkov, ktorý sa uskutočnil 27. 9. 2019 v Košiciach. Festival každoročne organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity – SOVVA, Slovenská akadémia vied, CVTI SR a portál EURACTIV.sk.

Keďže veda sa stala neodmysliteľnou súčasťou života v 21. storočí, ale svet ešte stále ponúka nespočetné množstvo otázok, na ktoré nepoznáme odpoveď, tak práve preto sa tohtoročný festival vedy Európska noc výskumníkov zameral na tému „Život ako ho (ne)poznáme“. Okrem skúmania či robenia pokusov sme sa zamysleli aj nad tým, čo ešte nevieme a čo ešte stále čaká na svoje objavenie. 13. ročník festivalu nám priniesol interaktívne vedecké prezentácie, workshopy, či diskusie.

Prezentácie z univerzít

V priestoroch obchodného centra Atrium Optima sme mohli navštíviť stánky a prezentácie z univerzít – Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzity Komenského v Bratislave, Prešovskej univerzity v Prešove a výskumných ústavov Slovenskej akadémie vied.

Žiaci si mohli pozrieť život pod mikroskopom, vyskúšať si očkovanie psíka, naučili sa správne vyberať kliešte, vyskúšali si ako sa dojí krava, skúsili si držať a dotýkať sa hadov a jašteríc, zapojili sa do súťaží, naučili sa niečo o farmaceutických receptoch, o robotoch aj o histórií človeka. Taktiež sa dozvedeli zaujímavé informácie o zabezpečovaní kamerovými systémami aj o chémií v obývačke – lampa a sviečka. Žiaci si vyskúšali pipetovať, riešiť matematické hlavolamy a samozrejme neodišli naprázdno. Žiaci boli obdarení za svoju zvedavosť a aktivitu letákmi, pexesom aj príveskami, ale najmä novými zážitkami a informáciami. V poobedných hodinách sa predstavili vedci aj prostredníctvom prednášok o atraktívnych a zaujímavých témach v priestoroch kinosály CINEMAX. Naši žiaci boli súčasťou jednej z týchto prednášok „O vtáčom vajci ako ho nepoznáme“.

Veríme, že touto exkurziou sme naplnili očakávania žiakov a zároveň im priniesli nový pohľad na vedu a svet okolo nás.

Mgr. Mária Sabolíková, Mgr. Iveta Oreničová

Fotogaléria


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *