Exkurzia v RTVS v KošiciachExkurzia v RTVS v Košiciach

Zaujímavá exkurzia

Bol krásny, slnečný 1. jún a my sme sa v tento deň, ktorý je pre nás „deti“ sviatkom, vybrali do Košíc. Naším cieľom boli televízne a rozhlasové pracovisko našej verejno-právnej inštitúcie, RTVS. Najprv sme zavítali do budovy televízie, čo bolo veľmi zaujímavé. Konečne som videl, ako to všetko funguje a koľko ľudí sa stará o to, aby sme si pozreli svoju obľúbenú reláciu či večerné správy. Videli sme množstvo kamier, káblov, mikrofónov, svetiel a mnoho ďalších technických vymožeností. Najviac ma zaujalo, že v jednom nahrávacom štúdiu bolo, ak som dobre počítal, okolo 145 svetiel, a to nehovorím o tých drahých kamerách, ktoré tam boli. Videli sme naživo aj televíznu „čítačku“ a niektorí si ju aj vyskúšali. Všetko nám ukázal náš milý sprievodca, ktorý pracuje na tom, aby sme videli kvalitný obraz.

Exkurzia v RTVS Košice

Ako to funguje

Naše mediálne putovanie pokračovalo rýchlou dvadsaťminútovou chôdzou do budovy rozhlasu, ktorý funguje spolu s televíziou pod spoločným názvom Rozhlas a televízia Slovenska. Už pri príchode nás privítal skvelý sprievodca, ktorý nám porozprával, ako to tu funguje a čo všetko nás čaká. Pozreli sme si veľké nahrávacie štúdio, ktoré je technicky vybavené na nahrávanie koncertov, rozhlasových relácií či nových CD hlavne začínajúcich skupín. Potom nás zobral do svojho štúdia, v ktorom strihá, upravuje a mixuje nahratý zvuk pre kapely či rozhlasové relácie. Páčilo sa mi, že nám pustil aj ukážku novej pesničky začínajúcej kapely, na ktorej práve pracoval.

Živé vysielanie

Po tomto nás zobral do štúdia, v ktorom práve vysielali naživo. Bol to priamy vstup rádia Regina, kde za sklom sedela pani moderátorka. Keď zasvietilo červené svetielko, všetci sme boli ticho a počúvali, ako sa prihovárala poslucháčom. Bol to skvelý zážitok, konečne som videl, ako to funguje, kto rozpráva za mikrofónom a čo robia moderátori a technici počas pesničky.

Naspäť sme sa už nemuseli ponáhľať a cestou na stanicu sme sa prešli po rušnej košickej hlavnej ulici. Bol to super zážitok a skvelý výlet.

Fotogaléria

Kristián Gmitter, 6. G


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *