Exkurzia v Steel Parku KošiceExkurzia v Steel Parku Košice

Steel Park – zábavné technické centrum a kreatívna fabrika v Košiciach

Dňa 23. 10. 2018 sa prváci  (I.A a Kvinta) zobudili  do sychravého jesenného rána. Na vlakovej stanici v Prešove nastúpili do vlaku plní očakávania, čo uvidia v Steel Parku v Košiciach. Dobrú náladu mali aj vďaka vedúcim – pani učiteľke Pramugovej a pani učiteľke Kováčovej. A čo videli? Veľa zaujímavých vecí a javov z oblasti fyziky, optiky, geológie, magnetizmu, hutníctva, biometriky, strojárenstva a ďalších odvetví.

Exkurzia sa začala na najvyššom poschodí, kde sa žiaci mohli zahrať s vedeckými hračkami, hlavolamami či rôznymi inými rébusmi. Všetkým návštevníkom sú k dispozícii sprievodcovia, na ktorých sa môžu obrátiť so zvedavými otázkami, a ktorí poradia alebo predvedú, ako ovládať technické prístroje a zariadenia.

To, čo je vysoká pec už počuli, ale že predstavuje základné zariadenie v hutníckom priemysle, ktorého účelom je premena – oddelenie železa z vyťaženej horniny videli v krátkom filme. Videli zlisovanú karosériu automobilu, ktorá je jedným z druhov oceľového šrotu používaného pri výrobe ocele. Zaujímavý bol aj lis na plechovky, kde s využitím vlastnej sily môžeme zmenšiť objem prázdnej plechovky na minimum, čím prispievame k zníženiu zaťaženia životného prostredia. Videli na vlastné oči, čo je magnetická levitácia,  – využíva sa napr. v doprave – je to najmodernejší, najrýchlejší druh koľajovej dopravy s najdrahšou traťou, ale s najlacnejšou prevádzkou.

Najnavštevovanejšie stanovište bol geologický vrták, ktorým sa deti virtuálne prevŕtajú do stredu zeme. Zahrali sa na zememeračov v interaktívnom pieskovisku, vyskúšali si ovládanie elektromagnetického žeriavu. Okrem toho je zaujímavá magnetická lezecká lávka. Touto šikmou plošinou sa môžu prechádzať v magnetických topánkach. Vertikálnym šplhadlom sa dá dostať na prvé poschodie len pomocou vlastnej sily a fyziky. Žiaci sa dozvedeli ešte veľa múdreho.

Poznatky, ktoré žiaci získali, využijú na hodinách fyziky, chémie a matematiky.

Fotogaléria

Mgr. Jarmila Pramugová


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *