Magické svetielkujúce rastlinyMagické svetielkujúce rastliny

Svietiace magické kvety

Tak, ako každý rok, aj tento rok sme pre študentov prímy, sekundy, tercie a kvarty pripravili ďalšiu zaujímavú exkurziu. Tentokrát bola zameraná predovšetkým na zvyšovanie povedomia žiakov o nezvyčajných výtvoroch človeka – svetielkujúcich rastlinách. Za týmto nezvyčajným výtvorom sme sa 22. októbra 2018 vybrali do košickej botanickej záhrady, kde sa od 19. októbra do 28. októbra konala výstava Magické svetielkujúce rastliny. Bola vôbec prvou výstavou svojho druhu na Slovensku. Žiaci si mohli pozrieť svietiace magické kvety FLAVatar, ktoré sú ošetrené špeciálnou látkou na rastlinnej báze. Vďaka nej potme vyžarujú svetlo. Niektorí žiaci využili príležitosť a hneď vo vedľajšej miestnosti si zakúpili svietiace ruže. Sú to živé kvety, ktoré ako nám bolo povedané, sú špeciálnou metódou usušené a následne ošetrené špeciálnou látkou.

Krátka prednáška

Počas výstavy sa nám krátkou prednáškou prihovorili pracovníci botanickej záhrady. Bližšie nám ozrejmili, že dĺžka vyžarovania farebného svetla závisí od rastlín, od miery nabitia, od vplyvov prostredia a môže trvať od piatich až do 30 minút. Taktiež sme sa dozvedeli, že FLAVatar je maďarská firma, ktorá vyvinula túto špeciálnu látku, ktorá umožňuje, že rastliny v tme svietia.

Popri naozaj nezvyčajnej a zaujímavej výstave sme so žiakmi nášho gymnázia zavítali aj do skleníkov, ktoré boli plné tropickej a subtropickej vegetácie. Prešli sme náučný chodník v exteriérovej časti a oboznámili sa s umelým ekosystémom, ktorý poskytuje Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach.

Na záver prehliadky sme navštívili priestory, kde sa uskutočňuje výučba študentov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. V týchto priestoroch sme okrem množstva učební, laboratórií mohli obdivovať aj krásu jesenných plodov.

Exkurzia bola pre žiakov zaujímavá o čom svedčia fotografie a tiež ich nadšenie pre realizáciu ďalšej takejto exkurzie do týchto priestorov. Tešíme sa, že žiaci môžu takýmto spôsobom spoznávať prírodu a budovať k nej pozitívny vzťah. Veríme, že sa nám touto exkurziu podarilo ukázať žiakom, že aj obyčajné rastliny môžu byť výnimočné.

Mgr. Iveta Oreničová & Mgr. Mária Sabolíková

Fotogaléria


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *