Najstaršia soľná baňa na sveteNajstaršia soľná baňa na svete

Výlet do Wieliczky

Deň pred sviatkom sv. Mikuláša sme sa zúčastnili zahraničného školského výletu. Cestovali sme do soľnej bane Wieliczka, ktorá sa nachádza v Poľsku a cestou späť sme mali dlhšiu zastávku v Krakowe, kde sme zažili predvianočnú náladu krakowských trhov. Na takéto zahraničné výlety chodíme so školou každý rok a keďže som na škole posledný rok, som si istý, že podobné výlety mi určite budú chýbať. Vo Wieliczke sme dostali veľmi šarmantnú, česky hovoriacu sprievodkyňu, ktorá nás sprevádzala po celý čas, ktorý sme strávili v bani.

Wieliczka patrí medzi najstaršie soľné bane na svete, ponúka viaceré sochy, galérie a nádhernú kaplnku, ktorú vysekali baníci. Baňa je hlboká 327 m a približne 300 km dlhá. Pre turistov je však sprístupnená len na 3,5 km. Zaujímavosťou tejto atrakcie je, že na rozdiel od podzemných jaskýň vznikla kompletne celá len vďaka ľudskému úsiliu a tvrdej práci. V bani sa mi veľmi páčilo, sprievodkyňa rozprávala veľmi pútavo. Zaujali ma krásy bane a tiež úsilie baníkov, ktorí tvrdo pracovali každý deň, aby mohlo vzniknúť takéto veľkolepé dielo.

Potom nasledovala cesta do Krakowa, kde sme navštívili hrad Wawel a rýchlym tempom sme si prezreli najkrajšie miesta tohto kráľovského mesta. Pod palcom nás tu mala naša sprievodkyňa, ktorá nás sprevádzala počas celej cesty autobusom zo Slovenska. Neskôr sme zavítali na vianočné trhy, kde sme si mohli kúpiť rôzne pochutiny, ktoré k trhu patria. Takéto školské zahraničné výlety veľmi obľubujem a som rád, že som mohol byť súčasťou aj tohto poľského.

Fotogaléria

Samuel Seman, IV. A

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *