Naše Erasmus dobrodružstvo



Naše Erasmus dobrodružstvo

Projekt Erasmus + v Maďarsku

Rada by som Vám priblížila naše Erasmus dobrodružstvo v Maďarsku. V pondelok ráno, keď sme netrpezlivo čakali  vo vestibule školy na odchod, hlavou nám vírili veru rôzne myšlienky. Bola to naša prvá mládežnícka výmena, a tak sme nevedeli, do čoho ideme a čo nás čaká. Po celom precestovanom dni sme sa konečne dostali na miesto, o ktorom sme doposiaľ ani nepočuli. Boli sme ubytovaní v malej dedinke Liptód na juhu Maďarska, s ani nie sto obyvateľmi. Na pár dní sa naším domovom stala zrekonštruovaná  drevenica s trochu obmedzenými podmienkami, no malo to svoje čaro a nakoniec sa nám to aj zapáčilo.

Hneď na ďalší deň po výdatných raňajkách sme spoznali veľa nových ľudí z Poľska, Česka, Nemecka, Ruska a hosťujúcej krajiny Maďarska. Venovali sme sa rôznym aktivitám na vzájomné  spoznávanie sa, zapamätanie si mien a odstránenie bariér, pocitov strachu z neznáma medzi jednotlivými krajinami.

Erasmus 2019Najnáročnejší deň

Streda bola asi najnáročnejší deň, keďže sme prezentovali naše vedomosti o živote pred a po revolúcii v roku 1989 na Slovensku. Každá krajina detailne opísala vtedajšie revolučné udalosti, čo všetko im predchádzalo a zhodnotili, ako sa situácia politicky vyvíja až doposiaľ. Diskutovali sme na rôzne témy do neskorých nočných hodín.

Žijeme vo svete, za aký ľudia v novembri 1989 bojovali? Je demokracia v ohrození? Je možná jej náprava? Zaoberali sme sa otázkami populizmu na Slovensku, a tiež do akej miery sa mladí ľudia zaujímajú o svoje občianske povinnosti. Neraz sme čelili otázkam, na ktoré nebolo jednoduché odpovedať. Téma projektu „How do we change regime“ bola náročná a vyžadovala intenzívnu prípravu, znalosť slovenských dejín a prehľad v domácej a zahraničnej politike. Vďaka pomoci pani učiteľky, ako aktívneho člena našej výpravy, však môžeme zhodnotiť, že sa nám úspešne darilo zastať si naše miesto a reprezentovať Slovensko v dobrom svetle.

Výlet do univerzitného mesta

Po dvoch dňoch vášnivých debát, prišiel konečne vytúžený „voľnejší„ deň. Čakal nás výlet do univerzitného mesta Pécs, kde sme dostali za úlohu robiť interview s miestnymi ľuďmi na tému Revolúcia  v roku 1989 a veci s tým spojené. Okoloidúci nám ochotne odpovedali na pripravené otázky, dokonca sme vyspovedali nielen Maďarov, ale aj Američana a Nemcov, ktorí v Pécsi študujú.  Ozvláštnené to bolo tým, že sme boli rozdelení do viacerých skupín, kde bol každý z inej krajiny. Po tom, čo sme úlohu splnili, nasledoval voľný program a mohli sme sa potúlať uličkami Pécse.

Vo večerných hodinách sme sa plní nových zážitkov vracali späť do Liptódu. Nasledujúci deň sme sa opäť vrhli do práce, dali dohromady všetky zistené informácie a zostrihali videá, ktoré sa nám podarilo natočiť. Navzájom sme si tak vypočuli videá každej skupiny a názor ľudí na život pred a po revolúcii. V piatok sme dokončili posledné úpravy na našich projektoch a zakončili to vyhodnotením celého nášho účinkovania v Liptóde. Zistili sme, ktoré zručnosti sa nám podarilo rozvinúť a na čom ešte musíme do budúcna popracovať.

Erasmus 2019Medzinárodný večer

Pomedzi skupinové aktivity, workshopy a diskusné príspevky počas dňa sa každý najviac tešil na večerný program, takzvaný medzinárodný večer, kde každá krajina ukázala – „čo ponúka“. Samozrejme, nemôžeme nespomenúť našu obľúbenú časť, a to, ochutnávku jedál každej krajiny. Taktiež sme mali možnosť vyskúšať si napiecť tradičnú štrúdľu. Veru, môžete nám len závidieť, aká bola výborná.

Na záver nám neostáva nič iné len zhodnotiť, že projekt bol pre elbácku skupinu úspešný. Otvorili sa nám nové obzory – ako vidíme svet okolo nás, a rovnako pohľad na potrebu angažovania sa v občianskych povinnostiach. Po celý týždeň sme absolvovali rozličné aktivity, zamerané na spoznávanie nových ľudí, priblíženie sa ich kultúram, ale predovšetkým sme sa venovali vybraným politickým otázkam.  Priznávame, že v téme politiky sme nováčikovia, no popasovali sme sa s ňou najlepšie, ako sme vedeli.

Poďakovanie

Počas celého týždňa sme sa naučili veľa nového, cez kultúrne uvedomenie, akceptovanie rozdielov a jedinečnosti iných kultúr, no a nepochybne akceptovanie a inšpirovanie sa unikátnymi osobnosťami všetkých účastníkov. Sme nesmierne rady, že sme sa niečoho takého mohli zúčastniť a určite by sme si to rady zopakovali. Bol to skvelý zážitok, ale aj motivácia zlepšovať sa v cudzom jazyku. Ďakujeme našej škole a vedeniu SSŠŠ ELBA za možnosť zúčastniť sa tak zaujímavého projektu. No a samozrejme ďakujeme našej energickej pani učiteľke Vozarskej, že do toho išla s nami a pomáhala, ako sa dalo, lebo by sme to bez nej tak ľahko nezvládli.

Fotogaléria

Ema Šándorová, 3.A


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *