Rozlúčka s maturantmiRozlúčka s maturantmi

Rozlúčka so žiakmi maturitných tried – príhovor za pedagógov

 Vážené vedenie školy, milé kolegyne a kolegovia a hlavne Vy, milí maturanti!

Môj príhovor na túto rozlúčku s Vami je logický a symbolický zároveň. Vy končíte štúdium na tejto škole a ja zasa moje pôsobenie nielen na tejto škole, ale celkovo v školských službách, nakoľko odchádzam do dôchodku.

Vo výrobe vína existuje etapa, ktorá sa volá “školenie vína”. Ide o dozrievanie vínneho muštu v dubových sudoch, pričom vzniká mladé víno. Práve Vy ste pre nás týmto “mladým vínom”, v ktorom je energia, slnko, mladosť, dozrievanie. Pred štyrmi rokmi dostali na starosť takéto dva dubové sudy skúsené somelierky Marcelka a Adelka. Dozerali, aby všetko prebiehalo tak, ako má. Počas stáleho miešania, prečerpávania a občasného lisovania mladé víno konečne ako-tak vyzrelo, a tak ho teraz môžme stáčať do fliaš a pripraviť na expedíciu. Fľaše s označením “ELBA” majú však ešte prázdne etikety. Až o pár dní zasadne trojčlenná odborná komisia degustátorov, ktorá vínko bude ochutnávať a pridelí jednotlivým fľašiam známku kvality. Takto sa dozvieme, ktoré vínko bude výberové alebo len bežné stolové. Tieto vzorky sa potom rozvezú do rôznych kútov, kde hádam potešia svoje okolie.

Milí maturanti, prajem Vám v mene svojom i v mene mojich kolegov veľa šťastia pri maturitnej skúške, lebo okrem vedomostí je ono naozaj potrebné. Prajem Vám úspešné vysokoškolské štúdium, a Vám, ktorí nepôjdete študovať, prajem dobré zamestnanie. Nech sa Vám darí všade, kde v živote pôjdete a ešte raz prajem všetko dobré.

Prešov, 18. 5. 2018

RNDr. Július Humeňanský

Fotogaléria

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *