Naše talentované rýchlokorčuliarkyNaše talentované rýchlokorčuliarky

Predstavujeme rýchlokorčuliarky Radku a Tamaru

Radka Lešková a Tamara Tokárová sú úspešné rýchlokorčuliarky, študujú na našom gymnáziu v triede I. G. Obe reprezentujú ŠKM Akademik Prešov a našu školu aj na medzinárodnej pôde. Sú členkami juniorského tímu. Tamara získava medaily na Slovenskom pohári pravidelne. Radka je po dvoch kolách Európskeho pohára na siedmom mieste, pričom do finále postupuje prvých osem súťažiacich. Zatiaľ jej pozícia vyzerá nádejne. Cieľom oboch dievčat je dostať sa do reprezentačného tímu Slovenskej republiky. Majú to rozbehnuté veľmi dobre, veľa im už k ich méte nechýba a my im držíme palce. Opýtali sme sa ich:

Radka LeškováRadka Lešková

Ako dlho sa venuješ rýchlokorčuľovaniu?

Tento rok už korčuľujem tretiu sezónu.

Prečo práve rýchlokorčuľovanie?

Mamka raz pozerala Prešovské noviny. Videla tam ponuku na rýchlokorčuľovanie a opýtala sa ma, či by som to nechcela skúsiť. Prvý tréning sa mi hneď zapáčil.

Čo pre teba znamená byť v reprezentácii?

Nie som konkrétne v reprezentácii Slovenska, ale som zástupkyňa. Nie som ňou dlho. Onedlho idem na prvé preteky s takouto možnosťou. Veľmi sa na to teším.

Aký je tvoj najväčší úspech?

Tento rok som konečne prekonala čas na 500 m, ktorý som chcela a ktorý som si dala za cieľ. Bolo to okolo 49 sekúnd. Do budúcna sa to budem snažiť ešte viac zlepšiť a zrýchliť.

Na ktorý zážitok z pretekov rada spomínaš?

Keď sme boli v hoteli v Chorvátsku. Ako vždy sme sa zabávali, ale vtedy k nám prišli Maďari a začali po nás kričať niečo po maďarsky. Prišlo nám to strašne vtipné.

Ktoré preteky boli pre teba najhoršie a prečo?

Moje najhoršie preteky boli v Spišskej. Počas preteku som dvakrát za sebou urobila failstart. Kvôli tomu som bola aj diskvalifikovaná. A nemohla som pokračovať v pretekoch. Bola som z toho dosť sklamaná.

Tamara TokárováTamara Tokárová

Ako dlho sa venuješ rýchlokorčuľovaniu?

Tento rok už korčuľujem druhý rok. Veľmi ma to baví, nerada by som s tým prestala.

Ako si sa dostala k rýchlokorčuľovaniu?

Môj ocko sa osobne pozná s trénerom rýchlokorčuľovania. A pretože som v tom období nerobila nijaký šport, tak ma dal na rýchlokorčuľovanie. Skúsila som to a zapáčilo sa mi to. Zatiaľ v reprezentácii nie som, patrím do juniorského tímu.

Aký je tvoj najväčší úspech?

V tohtoročnej sezóne sa mi podarilo dať dobrý čas na 700 m. Bola som veľmi prekvapená, že sa mi to tak dobre podarilo.  Čas bol okolo 1:26 sekúnd.

Aký je tvoj najlepší zážitok z pretekov?

Počas pretekov, neviem konkrétne kde, som obiehala jednu českú pretekárku Kláru a na moje prekvapenie, z čoho mi bolo veľmi vtipne, sme sa začali počas jazdy rozprávať. A takto sme pokračovali celú jazdu až do cieľa, a podarilo sa mi ju predbehnúť.

Ktoré boli tvoje najhoršie preteky a prečo?

Minulý rok v Belehrade som viackrát prešla za kužeľ a tak som sa musela vracať. Stratila som tam veľa času, mala som tam viaceré pády a skončila som v strese medzi poslednými. A tiež v Rumunsku bol zlý ľad, zničené šatne a vtipné a zároveň smutné bolo, že stupeň víťazov bol z matracov.

Ema Potočňáková a Šimon Rimák

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *