Najlepšia kickboxerka sveta študuje u násNajlepšia kickboxerka sveta študuje u nás

Patrí medzi športovú elitu

Vo svojej zbierke má množstvo medailí. Je 7-násobnou majsterkou Slovenska, viacnásobnou víťazkou európskeho a svetového pohára v kickboxe, dvojnásobnou majsterkou sveta. V novembri 2017 pri príležitosti Dňa študentov si z rúk ministra školstva Petra Plavčana prevzala Pamätný list sv. Gorazda. Dominuje u nej vytrvalosť, trpezlivosť, čestnosť, zodpovednosť, cieľavedomosť a sebareflexia. Pred zápasom sa plne koncentruje, nemyslí na nič iné, iba na samotný duel. Dosahuje vynikajúce výsledky nielen v športe, ale aj v štúdiu. Viktória Kažiková navštevuje 3.A triedu nášho gymnázia. Nedávno sme ju požiadali o krátky rozhovor.

Koľko rokov sa už venujete kickboxu?

Venujem sa tomuto športu už 9 rokov. A neviem si predstaviť život bez neho.

Kto vás k tomuto športu priviedol, resp. kde ste sa o ňom dozvedeli?

Dozvedela som sa o ňom cez svoju rodinu. Prvý začal chodiť môj mladší bratranec, a tak som sa k nemu pripojila. Jeho to prestalo baviť, ale mňa to napĺňalo a robím to doteraz.

Čo vás na tomto športe najviac láka? Čím si vás tento šport získal?

Môžem sa pri tomto športe odreagovať. Cestovanie, spoznávam celý svet.

Ako často a s kým trénujete? Ostáva vám popri tréningoch ešte nejaký voľný čas na iné aktivity?

Trénujem cca 5 – 6 tréningov týždenne. Trénuje ma Ing. Jozef Kolozsy a niekedy aj sama. Ostáva, keď si to viem naplánovať.

Spomínate si ešte, kedy ste získali svoju prvú medailu, na akej súťaži to bolo?

Viem, že to bolo v Prešove v roku 2008, bol to Slovenský pohár a umiestnila som sa na 2. mieste.

Čo všetko vyžaduje úspech

Ste 7-násobnou majsterkou Slovenska, viacnásobnou víťazkou európskeho a svetového pohára, dvojnásobnou majsterkou sveta. Čo je podľa vás potrebné na dosiahnutie tak krásnych úspechov?

Pre takéto úspechy je potrebná trpezlivosť, snaženie, vytrvalosť, podpora od rodiny a blízkych. A všetko je na vás. Koľko času tomu dáte, toľko sa vám vráti!

Aký majú majstrovstvá sveta priebeh, aká na nich vládne atmosféra, čo všetko im predchádza?

Predchádza tomu veľa driny cez prázdniny, odopieranie si niektorých jedál pre to, že treba splniť určitú váhu. Priebeh majstrovstiev je väčšinou taký, že prídeme a odvážime sa. Zápasy nám začínajú až v utorok, takže v pondelok máme voľno, môžeme spoznať mesto, v ktorom sa momentálne nachádzame. Utorok máme vždy slávnostné otvorenie súťaže. A poobede zápasíme. V hale je veľa športovcov, ktorí prišli s cieľom vyhrať. Je to neskutočné, veľa národov, veľa nových ľudí. Veľa energie, ale aj stresu a pod.

Navštevujete 3. ročník Súkromného športového gymnázia ELBA. Odporučili by ste túto školu svojim priateľom a známym? Čo sa vám na ELBE najviac páči?

Odporučila by som ju. Najviac sa mi páči to, že môžem trénovať, venovať sa tomu, čo má baví. Aj prístup učiteľov je dobrý.

Dosahujete vynikajúce výsledky nielen v športe, ale aj v štúdiu. Prvý polrok ste ukončili s vyznamenaním. Ako sa vám darí skĺbiť študijné povinnosti s náročnými tréningmi? Čo vás motivuje mať nielen výborné športové výsledky, ale aj výborný prospech?

Všetko sa dá, keď sa chce! To je moje motto. Ale neviem vám presne povedať, čo ma motivuje. Motiváciou pre mňa som ja sama!

Budúci školský rok vás čaká maturita. Aké sú vaše ďalšie plány a sny, ktoré by ste radi naplnili?

Tak sen je asi to, aby som šla v októbri na Majstrovstvá sveta seniorov, ktoré sa uskutočnia v Brazílii. A aby som úspešne zmaturovala a skončila školu.

Za rozhovor ďakuje Erika Petrašková

Fotogaléria


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *