Svetový deň životného prostrediaSvetový deň životného prostredia

Globálne problémy

Každoročne si pripomíname 5. júna Svetový deň životného prostredia. Práve v tento deň roku 1972 sa konala v Štokholme konferencia OSN o životnom prostredí. Zmyslom tohto podujatia, ktoré sa nieslo pod heslom JE LEN JEDNA ZEM, bolo upriamiť pozornosť na globálne problémy spojené so životným prostredím a spôsobmi ich riešenia.

Prešlo 47 rokov odvtedy, ale zdá sa, že ľudstvo nepoučilo. Dnes, tvárou v tvár globálnej katastrofe, klimatickej zmene, nevratnej, z hľadiska života jednej či viacerých generácií, môžeme povedať, že sme zatiaľ urobili málo pre našu Zem. A tí poučení bijú na poplach a hovoria, že je 5 minút po 12-tej. Tí, ktorých sa to najviac týka sú ešte mladí, ich perspektívy však už  nie sú také, aké boli tie ich rodičov. Najvyšší čas konať, ozvať sa, nezastaviť sa. Asi najsilnejším impulzom, ktorý konečne rozhýbal aj slovenskú mládež, bol permanentný protest proti nízkej aktivite vlád v ochrane životného prostredia, či ich klamstvám, zavádzaniu verejnosti v súvislosti so stavom klimatických zmien enviromentálnej aktivistky,  16-ročnej Švédky Gréty Thunberg.

Takže 30. 5. 2019 sa aj žiaci našej Súkromnej strednej športovej školy pridali na stranu mladých, verme, že už enviromentálne uvedomelých ľudí. Magisterky Mária Sabolíková a Iveta Oreničová pripravili pre našich žiakov a kolegov v EL parku zaujímavé a podnetné podujatie k Svetovému dňu životného prostredia. Žiaci si pripravili miestnosti a pozreli si dokumentárny film z produkcie National Geografic pod názvom Before the Flood/Pred potopou. Keď mentálne strávili posolstvo filmu, mohli sami aktívne predviesť svoje vedomosti na tému životné prostredie v kvíze na túto tému. Ďalšia plánovaná aktivita – upratovanie priestoru medzi EL parkom, Interšportom a školou – padla za obeť nepriaznivému počasiu.

Verme, že podobnou, ale ešte vydarenejšou  akciou si pripomenieme Svetový deň životného prostredia aj o rok.

Mgr. Zuzana Šmeralová

Fotogaléria


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *