Zažiarili v informatickej súťaži



Zažiarili v informatickej súťaži

Úspešní v celoštátnej súťaži iBobor

Krásny úspech dosiahli naši žiaci, ktorí sa pod vedením školskej koordinátorky PaedDr. Eriky Petraškovej, PhD. zapojili do informatickej súťaže iBobor. V kategórii Benjamíni bolo iba 22,8 % úspešných riešiteľov, teda necelá štvrtina súťažiacich. Priemer získaných bodov bol 37,86 (z 80); medián bol 37,37. Máme veľkú radosť z toho, že naši sekundáni – Filip Nemjo, Ema Baricová a Lucia Bogdaňová sa prebojovali medzi úspešných riešiteľov.

Filip Nemjo získal 58,68 bodov a dosiahol 91. percentil, tzn., že predbehol 91 % ostatných súťažiacich. Iba 9 % všetkých súťažiacich dosiahlo lepšie skóre ako Filip. Ema a Lucia získali zhodne 54,69 bodov a dosiahli 86. percentil, tzn., že iba 14 %  súťažiacich v ich kategórii dosiahlo lepší výsledok.

V kategórii Kadeti bolo úspešných riešiteľov iba 28,3 %. Priemer získaných bodov bol 40,03 (z 80); medián bol 40,03. Veľmi nás teší, že naša terciánka Michaela Ižarová sa prebojovala medzi túto úzku skupinu úspešných riešiteľov. Získala 53,34 bodov a dosiahla 78. percentil.

Diplomy

Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

 

Symbol súťaže

Informatickú súťaž založila v roku 2004 v Litve prof. dr. Valentina Dagienė. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín, vrátane Slovenska. V školskom roku 2018/2019 sa súťaž konala v 57 krajinách. Jej hlavným cieľom je podporiť záujem žiakov o informačné a komunikačné technológie. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Hoci v každej zúčastnenej krajine prebieha súťaž trochu inak, organizátori zo všetkých krajín sa raz ročne stretnú, aby vytvorili spoločnú databázu úloh pre ďalší ročník súťaže. V roku 2019 sa stretnutie konalo v Balatonkenese v Maďarsku.

Priebeh a bodovanie súťaže

Na zodpovedanie 15 otázok majú súťažiaci 40 minút. Bodovanie je nasledovné:

  • ľahká otázka: 3 body správna odpoveď, -1 bod nesprávna odpoveď, 0 bodov žiadna odpoveď
  • stredne ťažká otázka: 4 body správna odpoveď, -1,33 bodov nesprávna odpoveď, 0 bodov žiadna odpoveď
  • ťažká otázka: 5 bodov správna odpoveď, -1,66 bodov nesprávna odpoveď, 0 bodov žiadna odpoveď

Ak súťažiaci v otázke označil nesprávnu odpoveď, odčítavajú sa mu za túto odpoveď body podľa náročnosti otázky. Ak na otázku nezodpovedal, neprichádza o žiadne body. Aby v súťaži nikto nemal záporný počet bodov, dostane každý súťažiaci počiatočný bonus 20 bodov, z ktorého sa mu odpočítavajú body za nesprávne odpovede. Preto najmenší možný počet bodov, ktoré sa dajú dosiahnuť (pri všetkých nesprávnych odpovediach) je 0,05 bodu a najväčší počet je 80 bodov.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *